10. Noc Muzeów w Grodzisku Wielkopolskim

10. Noc Muzeów w Grodzisku Wielkopolskim 1

Od wielu lat Grodziska Noc Muzeów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta i nie tylko.

Podobnie było 25 maja podczas 10. Nocy Muzeów zorganizowanej w strażnicy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim oraz w kościele Ducha Świętego.

Słuchacze zgromadzeni w strażnicy mieli okazję zapoznać się z historią Powiatowej Straży Pożarnej w Grodzisku, którą przedstawił starszy brygadier Wojciech Nolka oraz z burzliwymi dziejami pożarów w naszym mieście opowiedzianych przez Dariusza Matuszewskiego.

Barwną historię OSP w Grodzisku, która w tym roku obchodzi swoją 125 rocznicę powstania przedstawił Andrzej Mańkowski. Liczne pokazy i prezentacje sprzętu strażackiego interesowały wszystkich, a szczególnie najmłodszych, dla których przygotowano wiele atrakcji. Stara sikawka konna przybyła z OSP w Kąkolewie oraz blisko 50-letni wóz strażacki marki Star z OSP w Grodzisku, w sposób oczywisty dokumentowały rozwój sprzętu przeciwpożarowego.

Miłośnicy wszelakich doznań duchowych mieli sporą atrakcję w kościele Ducha Świętego, gdzie Grupa Teatralna Arlekin pod kierownictwem niezastąpionej Hanny Mańkowskiej przygotowała po mistrzowsku spektakl „Dziady” Adama Mickiewicza. W klimat spektaklu, który odbywał się w jednej z najbardziej tajemniczych świątyń w naszym mieście wprowadził, wszystkich Sebastian Skrzypczak opowiadając historię kościoła i dawnego cmentarza przykościelnego, a legendami i tajemniczymi historiami postraszył słuchaczy przy okazji Dariusz Matuszewski.

Przypomnijmy jedynie, że organizatorem imprezy byli: Centrum Kultury Rondo, Komenda Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp., Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej , Muzeum Ziemi Grodziskiej, OSP w Grodzisku Wlkp. i Kąkolewie oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Graetz”.

Powered by flickr embed.

Zdjęcia, źródło: Muzeum Ziemi Grodziskiej

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x