10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środę, 16 października w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 10 – lecia Dyskusyjnego Klubu Książki.

W uroczystości, oprócz członków klubu i bibliotekarzy uczestniczyli także: Sekretarz Urzędu Miejskiego – Artur Kalinowski, który w imieniu Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego złożył serdeczne podziękowania za wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych oraz życzenia dalszej owocnej działalności na rzecz upowszechniania czytelnictwa, Małgorzata Bochińska i Anna Sabiłło z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz dyrektorzy współpracujących z Biblioteką szkół i instytucji kultury, którzy przekazali wiele ciepłych życzeń i słów uznania dla działalności klubu.

     Dziesięcioletnią historię działalności klubu zaprezentowała Hanna Pauba, bibliotekarka i moderator klubu. Pomogła w tym prezentacja multimedialna, w której przypomniała najważniejsze wydarzenie oraz niezapomniane spotkania z autorami książek. Dyrektor Biblioteki Marek Adamski podziękował za wieloletnie prowadzenie klubu, zaangażowanie oraz organizację wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. Były również gratulacje, życzenia i podziękowania dla klubowiczów.

     Uroczystość uświetnił występ przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego pod kierunkiem Anny Piaskowskiej zatytułowany „Czas nas uczy pogody”.

    Wydarzenie uczczono przy kawie i oczywiście urodzinowym torcie.

     Pierwsze, organizacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Grodziskiej Bibliotece Publicznej  odbyło się 20 października 2007 r. W dyskusji nad pierwszą omawianą książką, którą był  zbiór reportaży o Węgrzech autorstwa Krzysztofa Vegi Pt ”Gulasz z tyrtula” uczestniczyło pięć osób. Grono uczestników spotkań bardzo szybko się powiększało i w 2009 r. liczyło już dwadzieścia jeden osób.

      W ciągu 10 lat odbyło się 100 spotkań.  Przeczytano 100 tytułów książek, których tematyczny przekrój był bardzo zróżnicowany: od książek bardzo ambitnych po literaturę popularną, podróżniczą i biograficzną, powstało 5 recenzji książek napisanych przez Aleksandrę Chwalisz i Mirellę Jany, które zostały opublikowane na stronach internetowych Instytutu Książki.

    W sympatycznej atmosferze bibliotecznej czytelni i nie tylko (spotkania odbywały się także w kawiarni P-wa Kachlickich, Filii na OWP ora plenerze), uczestnicy dyskutowali na temat przeczytanych książek, analizowali ich treść oraz dzielili się swoimi odczuciami. Na spotkania zapraszano specjalistów z różnych dziedzin. Kiedy rozmawiano o zdrowym jedzeniu gościem spotkania była dietetyczka Pani Julita Nadobnik, a kiedy omawiano „górską „ książkę gościem klubu była Pani Katarzyna Warszta, która dzieliła się wrażeniami ze swojej himalajskiej wyprawy.

    Dzięki dofinasowaniu z programu Instytutu Książki klubowicze mogli uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami, podróżnikami, publicystami. Gośćmi Klubu byli m.in.: Hanna Kowalewska – autorka książek obyczajowych, Agnieszka Wolny – Hamkało – poetka, krytyk literatury współczesnej, Roman Pankiewicz – podróżnik, Hanna Cygler – pisarka, tłumaczka języka angielskiego i szwedzkiego, Magdalena Kordel – autorka cyklu „Uroczysko”, Monika Małkowska – krytyk sztuki, publicystka,  Paulina Surniak – tłumaczka, podróżniczka, Edward Laskowski – regionalista, autor książek o kresach wschodnich oraz Szymon Hołownia – autor książek, dziennikarz.

W 2011 r. członkowie Klubu oraz młodzież Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego brali udział w warsztatach interpretacyjnych zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu. Warsztaty „Cicho –sz. czytamy Miłosza” przeprowadził prof. Piotr Śliwiński z UAM w Poznaniu. Efektem tych warsztatów były recenzje utworów Czesława Miłosza, a nagrodą dla uczestników wycieczka do Krakowa „Śladami Czesława Miłosza”.

      Klub współpracuje z Zespołem Szkół Technicznych oraz Liceum Ogólnokształcącym. Młodzież tych szkół ubarwiała klubowe spotkania prezentując montaże poetyckie i okolicznościowe koncerty. W ramach akcji „Biblioteka łączy pokolenia” organizowano spotkania z najmłodszymi użytkownikami biblioteki biorącymi udział w programie autorskim Oddziału dla Dzieci pod nazwą „Błyskotliwy Maluch”.

Nie tylko samą literaturą żyje grodziski Klub.  W ramach jego działalności zorganizowane zostały wycieczki do zaprzyjaźnionych bibliotek w Międzychodzie i Gostyniu, a także do Rogalina i Kórnika gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. niedostępną dla zwiedzających Bibliotekę Kórnicką oraz pracownię renowacji książek.

Obecnie do klubu należy 20 osób. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Zapraszamy.

Biblioteka Grodzisk Wlkp.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.