Czy oceny i klasyfikacje wystawią tylko dyrektorzy? – „łańcuch światła” dla pracowników oświaty i sądów powszechnych. [video]

            Około 300 osób spotkało się pod grodziskim sądem w ramach wiecu poparcia dla protestujących nauczycieli. Spotkanie miało charakter solidarnościowy z walczącymi o godność pracownikami sądów powszechnych.

W wiecu uczestniczyli nauczyciele, rodzice, babcie, dziadkowie, młodzież szkolna ze zdecydowanej większości szkół powiatu. Grodziski łańcuch wsparli nauczyciele i rodzice z Opalenicy oraz Wolsztyna. Nie zabrakło wśród zebranych opiekunów i osób niepełnosprawnych oraz pracowników przedszkoli.

Jesteśmy przeciążeni pracą…, brakuje rąk do pracy…, jeden pracownik wykonuje pracę za dwóch – trzech, …przez to sprawy np. w wydziale ksiąg wieczystych przeciągają się… . Państwo tego nie widzicie, my obserwujemy to od środka… – mówiła Małgorzata Wasik, liderka protestujących już od września ubiegłego roku pracowników sądów powszechnych, przedstawiając zebranym postulaty.

Mimo hejtu trzymajcie się kochani

            Na służbie zdrowia i oświacie wszyscy się znają – podsumował Janusz Miłek, przewodniczący ZNP, odnosząc się do fali hejtu, który uderza niesłusznie w protestujących nauczycieli. Termin strajku przecież znany był od dawna, co w opinii przemawiającego, rządzący zignorowali.

            Natomiast gromkimi brawami nagrodzili zebrani „europejskie wsparcie” jakiego udzieli strajkującym przedstawiciele oświaty z Belgii. Przemawiający na koniec protestu belgijski nauczyciel przekazał wyrazy solidarności zakończone słowami – Trzymajcie się kochani.

           O godności dla pracowników, jako warunku budowy społeczeństwa obywatelskiego, cynizmie w niedotrzymywaniu zawartych porozumień  – mówił przedstawiciel młodzieży szkolnej Adam Bloch. Nakreślił pokrótce przyszłość w perspektywie zapowiadanych w maju protestów opiekunów i osób niepełnosprawnych.

Oceny uczniów dokonają tylko dyrektorzy?

            O strajku z perspektywy dyrektorów szkół, o wsparciu rodziców dla strajkujących, o duchu walki i siły – mówiła Bogumiła Andrzejewska, dyrektor szkoły w Wielichowie

            Wspomniała o zagrożeniu wynikających z ewentualnego rozporządzenia ministra napisanego „na kolanie” i wydawanego błyskawicznie. W myśl tego dokumentu, tylko dyrektorzy  będą oceniać i klasyfikować uczniów.

W Polsce prawo powstaje z dnia na dzień, i temu musimy się przeciwstawić – zakończyła mowę, życząc wszystkim w Wielkim Tygodniu, również rządzącym, życzliwości i dobroci.

           Wiec zakończył się wspólnym światełkiem wsparcia oraz apelem nauczyciela i samorządowca Sebastiana Skrzypaczka. Apelował, aby wzorem władz powiatu grodziskiego, również w gminach powiatu, samorządowcy wsparli publicznie protestujących nauczycieli.

A2M

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *